Ugrás a tartalomhoz

csíkos boglárka

Adatok

Magyar név: csíkos boglárka

Latin név: Polyommatus damon

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 100 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Boglárkalepke-félék családja (Lycaenidae)
 
Csíkos boglárka vagy Csíkos sokpöttyösboglárka (Polyommatus damon, Syn.: Lycaena damon, Agrodiaetus damon)
 
A szárnyfesztávolsága 30-34 mm. A hátulsó szárny fonákjának közepén a tőből kiindulva széles fehér csík vonul végig. A hím szárnyainak felszíne ezüstösen csillogó, kissé zöldes árnyalatú égszínkék, a középtér ragyogó tükrét széles, befelé elhomályosuló fekete szegély veszi körül, az erek külső fele fekete. A nőstény szárnyainak felszíne sötétbarna, a hátulsó szárnyon olykor láthatók a szegélyfoltsor vörös szalagjának nyomai. Mindkét ivar szárnyainak fonákja élénk világos kávébarna, legszembeszökőbb eleme a szemfoltsor, amelynek egyes pettyei gyakran hiányoznak; a szegélyfoltsor többnyire csak világos foltocskák jelzik, a hátulsó szárny fehér csíkja mindig éles, erőteljes. A szárnyak felszínén mindkét ivar rojtja fehér, a fonákon fehéresbarna.
Hasonló faj: A spanyol bundásboglárka (Polyommatus ripartii).
Eurázsiai faj, hazánkban csak a budapesti Harang-völgyben él. Hazánkhoz legközelebb Szlovákiában, Horvátországban és Szerbiában ismertek populációi. A faj hegyi sztyepréteken, felhagyott szőlőkben él, hazánkban már csak egyetlen populációja ismert a budapesti Normafánál.
Hernyójának tápnövénye a homoki baltacím (Onobrychi arenaria) és egyes szerzők szerint a takarmány baltacím (Onobrychis viciifolia). Hernyóját hangyák őrzik, leggyakoribb hangyagazdája a Formica pratensis és a Lasius niger. Imágója (június elejétől) július elejétől augusztus végéig repül, a rajzási csúcs július közepére esik.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest.
www.macrolepidoptera.hu
http://kitaibel.hu/lepidopterology/
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page66a.html
 

Fajok elterjedése

Galéria

Galéria

Sáv bezárása